miercuri , 26 septembrie 2018
Home / Strategii Pariuri / Cum să pariezi pe primele 10 minute ale unui meci de fotbal – Strategii surpriză!

Cum să pariezi pe primele 10 minute ale unui meci de fotbal – Strategii surpriză!

Primele 10 minute ale unei partide de fotbal pot fi considerate, în general, ca minutele de tatonare în care cele două echipe se așează în teren și încearcă să intre în meci. Nu ar fi nimeni surprins dacă ai considera aceste minute ca fiind liniștite și lipsite de goluri. Dar chiar așa este? Sau realitatea este total diferită?

Foarte multe dintre casele de pariuri oferă intervale de pariere. Asta înseamnă că poți paria pe primele 10 minute, pe ce se întâmplă între minutele 0 și 10. Pentru un parior cu ceva experiență, lipsa unui gol în primele 10 minute înseamnă profit.

Statistici utile la pariuri
De Mircea-Nicolae Panait

Rezultatul după primele 10 minute este doar una dintre numeroasele piețe pe care le vei găsi la operatorii de pariuri. Unii oferă intervalul 1-10, dar poți întâlni și altele precum 1-5 sau 1-15.

La Sportingbet intervalul este de 15 minute și ai 3 tipuri de pariuri

În privința rezultatelor posibile avem: echipa gazdă marchează un gol în primele 10 minute, echipa oaspete marchează un gol în aceeași perioadă sau ambele echipe marchează câte un gol și scorul este 1-1. Acestea sunt cele mai plauzibile variante, dar pot fi întâlnite chiar și două sau trei goluri marcate de către o echipă în debutul jocului.

În primele minute ale unei partide jucătorii sunt odihniți și atenți, niciuna dintre echipe nu vrea să înceapă jocul cu handicap, ceea ce face ca probabilitatea unui gol să fie relativ mică. Chiar și în cazul unei diferențe uriașe de valoare, echipa mai slabă încearcă să reziste fără să ia gol.

Statistici pentru primele 10 minute

La o cercetare rapidă a golurilor marcate în marile campionate ale Europei, la care am adăugat Japonia și SUA pentru comparație, rezultatele pot fi urmărite în tabelul de mai jos:

Liga / Interval0-1011-2021-3031-4041-5051-6061+0-0
Eng Championship18%20%14%11%10%8%13%6%
Eng Premier League22%19%11%13%8%7%11%9%
Franța Ligue 116%19%12%14%10%8%14%8%
Germania Bundesliga25%14%17%14%12%4%7%8%
Italia Serie A20%17%13%10%8%9%15%8%
Japonia J-League19%19%11%11%12%7%14%8%
Spania La Liga22%19%17%9%7%6%13%6%
USA MLS21%21%11%6%10%7%16%7%
Total20%19%13%11%10%7%13%7%

Pare surprinzător?

Realitatea arată că în primele 10 minute de joc se marchează consistent. Poate chiar mai mult decât în alte intervale la care te-ai putea gândi.

Am fost mai mult decât uimit  de cât de interesante sunt datele statistice. În toate ligile, în medie, 1 din 5 meciuri are un gol marcat înainte de minutul 10.

primele 10 minute
Interval la Netbet

Bineînțeles că nu poți urmări atâte meciuri și campionate, asta e sigur. Bundesliga produce niște cifre ciudate având procentul cel mai mare în grupa 0-10 și cel mai scăzut în 11-20, dar probabil că au o medie similară cu celelalte, dacă te uiți la 0-20 ca întreg. La Liga și Premie League vin imediat cu un procent mare de goluri marcate în intervalul 0-10.

Dacă te uiți cu atenție, cele mai multe goluri sunt marcate în primele 20 de minute în toate campionatele mari. Comparativ cu restul meciului, primele 20 de minute sunt cele mai prolifice.

Golurile marcate în acest interval au un impact puternic și asupra pariurilor peste/sub 2.5 goluri, nemaivorbind de peste/sub 1.5 goluri. Orice gol marcat modifică aceste piețe foarte puternic.

Interval0-1011-2021-3031-40
LigăOUOUOUOUOU
Eng Championship53%47%75%25%71%29%75%25%55%45%
Eng Premier League57%43%83%17%75%25%58%42%57%43%
Frața Ligue 145%55%67%33%65%35%57%43%51%49%
Germania Bundesliga53%47%69%31%67%33%60%40%63%38%
Italia Serie A49%51%71%29%67%33%70%30%43%57%
Japonia J-League52%48%90%10%72%28%62%38%46%54%
Spania La Liga53%47%74%26%66%34%69%31%42%58%
USA MLS51%49%71%29%72%28%68%32%45%55%
Total52%48%75%25%70%30%66%34%

Tabelul de mai sus arată impactul pe care îl are un gol marcat în primele 10 minute sau în următoarele intervale asupra pariurilor peste /sub 2.5 goluri.

Citește și Pariuri pe cornere – strategii și sfaturi de la pariori de top (2018)

Într-adevăr, poate fi riscant să pariezi doar plecând de la statistici iar aceste date trebuie tratate cu atenție considerate ca un indicator alături de alte informații pe care le ai.

Strategii pariuri primele 10 minute

O strategie de aplicat în primele 10 minute, pentru cei care pariază la Betfair

Înainte de începerea partidei:

Sub 2.5 goluri PARIU PRO 500 Lei @2.30

(asta înseamnă că poți câștiga 650 Lei / sau poți pierde 500 Lei)

PARIU PRO Primul gol (0-10 minutes)  50 Lei @5.00

(asta înseamnă că poți câștiga 200 Lei / sau poți pierde 500 Lei)

Dacă se marchează un gol, atunci închizi imediat pariul pe sub 2.5 goluri la o cotă de aproximativ @ 4 = 200 Lei, dar faci profit +200 Lei ca urmare a faptului că s-a marcat gol în primele 10 minute.

Dacă nu se marchează niciun gol în intervalul 1-10, poți închide pariul de sub 2.5 goluri la @1.90 = +100 Lei, cu un câștig efectiv de 50 Lei ca urmare a pariului pierdut pe primul gol marcat.

Topul caselor de pariuri online la care găsești handicap european

Asta înseamnă aproximativ 5% câștig în doar 10 minute, fără un risc prea mare. Desigur, acesta există și este legat de 2 goluri marcate rapid ceea ce ar da piața peste cap.

Pentru alți pariori este important să vadă meciul live, ca urmare aplică alte strategii bazate pe intervalul de timp din debutul partidei.

Presupunând că avem 2 echipe din Premier Leauge, cotele fiind cele de mai jos:

Man Utd @2.90 – Chelsea @2.50 – Diferența valorică a cotelor fiind 2.9 –2.5 = 0.4

În cazul unor partide în care diferența valorică a cotelor este mai mică decât 1.5, se apreciază că acestea au tendința de a se apăra cu mai mare atenție în primele 10 minute iar golurile vin mai greu în acest interval.

Intervalele la Baumbet sunt tot la 15 minute

Diferența valorică a cotelor apare ca un indicator ce stă la baza strategiei de pariere și te ajută să alegi meciurile pe care pariezi. Pentru acest lucru trebuie să alegi partidele care se încadrează în acest interval sau în afara lui. Când diferența este mai mare de 1.5, șansele de a se marca rapid sunt mai ridicate față de situațiile în care diferența se situează până în 1.5.

O altă strategie:

Alegeți în fiecare dimineață dintre partidele bune de pariat și notează pe cele care sunt live atât la Betfair cât și la alte case de pariuri. Orele de start sunt importante în acest caz.

În cazul în care anumite meciuri dintre cele pe care le-ai ales au aceeași oră de start,  poți utiliza prima strategie recomandată (cea cu sub 2.5 goluri și pariu pe primele 10 minute) și plasezi pariuri în ordine, începând cu partida cea mai apropiată ca timp de start dar poți aplica și diferența valorică a cotelor pornind de la meciul cu cea mai mare marjă și scăzând progresiv.

de exemplu. Man Utd – Chelsea este live la ora 15:00 într-o duminică, iar diferența de cote este de 0.4.

Ac Milan – Parma este live în același timp și cotele lor, atunci când sunt scăzute, ne indică o diferență de 3.4.

Prin urmare, AC Milan – Parma va beneficia de mai multă atenție și va fi luat primul. Secretul aici este să aștepți pentru că te bazezi pe studiul diferențelor medii. Ar putea dura până la 2 săptămâni de analiză a jocurilor înainte de a obține 2 partide din lista care au un gol în primele 10 minute, conform indicatorilor statistici.

Este o metodă care necesită răbdare dar funcționează.

Concluzii și recomandări

Reluând ideile și conceptele prezentate mai sus, ar fi câteva aspecte de care este bine să ții seama atunci când pariezi în primele 10 minute:

  • în primele minute ala meciului, cotele se ajustează rapid și suferă modificări substanțiale în funcție de ritmul partidei. Poți vedea cote crescând brusc de la @1.80 la @2.30 sau cote suferind deprecieri puternice de la @2.40 la @1.70 într-un interva foarte scurt;
  • dacă se marchează un gol iar tu ai sub 2.5 goluri, nu este niciun motiv să te panichezi, cotele se vor ajusta în perioada imediat următoare, dacă nu se marchează. Dacă anticipezi că se poate marca, atunci poți plasa un alt pariu pe scor corect în prima repriză sau pe intervalul următorului gol. Într-adevăr, după marcarea unui gol cotele suferă mari modificări însă, fiind primele 10 minute, nu trebuie să acționezi pripit;
  • ritmul și tempo-ul partidei se pot modifica după primele 10 minute, pot interveni schimbări iar oboseala se instalează pe măasură ce partida avansează. Nu trage concluzi și nu utiliza primele 10 minute pentru un trend;
  • asigură pariurile jucând și contră, opțiuni care îți reduc câștigul potențial însă îți asigură șanse mai solide pentru a obține profit.

De ce răbdarea la pariuri este o trăsătură esențială a celor care au succes

STAI! Citeste si despre

Cele mai importante aspecte de care să ții seama la pariuri în sezonul 2018-2019

Pariuri în sezonul 2018-2019 în care am intrat cu dreptul și fiecare speră să fie …

Strategii pariuri – Cum câștigăm când mizăm pe X (egal)

X-ul, egalul într-un eveniment sportiv are implicit o cotă valoroasă. Fiecare echipă, fiecare competitor dorește …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *